Sıkça Sorulan Sorular

Alerjiler

Bazı maddelere alerjim var. Hangi AURO ürünlerinin benim için uygun olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Alerjilerin sayısı sürekli artıyor. İnsanlarda alerjik reaksiyona neden olmayan madde yok denecek kadar azdır. Müşterilerimizin iyiliği için size en yüksek şeffaflığı garanti ediyoruz. Ürünlerimizde kullanılan tüm maddeler web sitemizde, etiketlerde ve Teknik Bilgi Föylerinde açıkça belirtilmiştir. Ürün etiketindeki ayrıntılı içerik listesi, bu ürünün sizin için uygun olup olmadığı konusunda eksiksiz bilgi verir.

Geçerli tam beyan, ürün açıklamasının altındaki ürün bilgileri bölümünde çevrimiçi olarak mevcuttur. Örneğin, burada AURO Duvar boyası No. 321 için.

AURO, "alerjisi olanlar için uygun" olarak sertifikalandırılmış ürünler sunuyor mu?

Artan alerji sayısı, insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olmayacak hiçbir maddenin bulunmadığını gösteriyor. Bu konuyla ilgili çok sayıda müşteri talebi aldığımızdan, en popüler duvarımızı oluşturduk. Çevre ve Sağlık Enstitüsü (IUG) tarafından alerji potansiyelleri açısından test edilen boya ürünleri Kapsamlı bir analizden sonra, gönderilen tüm ürünler alerjen bulunmadığı ve kullanılan bağlayıcı maddenin insan sağlığı için herhangi bir risk oluşturmadığı için olumlu olarak değerlendirildi.Sonuç olarak, IUG enstitüsü, AURO'ya "alerjisi olanlar için uygun" ürün etiketini kullanma yetkisi verdi.
Sertifikalı ürünler no. 321, 331, 301.505, 506, 307, 308, 309, 303.

Uçucu yağlara alerjim var. Duvarlarımı boyamak için ne kullanmalıyım?

Duvar boyası ürünlerimiz artık uçucu yağlar içermiyor. Alerjisi olan biri olarak, her ürün için mevcut tam beyanı kontrol ederek içeriklerimiz hakkında tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Genel

AURO ürünlerini diğer doğal boyalardan ayıran nedir?

Tüm AURO ürünleri, en yüksek ekolojik tutarlılığa sahip kendi fabrikamızda üretilir: içerik maddeleri çoğunlukla bitkilerden veya minerallerden gelir. Petrokimyasal çözücülerin tamamen yokluğu, felsefenin başka bir parçasıdır. Bu en yüksek ekolojik standart, hammaddelerin sürekli izlenmesi ve sürekli kalite kontrolü ile sağlanır. 

AURO ürünlerinin kalite standardı ne durumda?

AURO boyaları “son teknoloji”dir. Kullanım ve dayanıklılık ile ilgili olarak, çoğu sentetik boya kadar iyidirler. Bağımsız enstitüler tarafından verilen çok sayıda sertifika, yüksek teknik kalitenin kanıtıdır. Bakınız: Sertifikalar.

Örneğin, malları ve hizmetleri tarafsız bir şekilde araştırmak ve karşılaştırmakla ilgilenen bir Alman tüketici kuruluşu ve vakfı olan Stiftung Warentest, AURO Woodstain No. 160'ı test kazananı ilan etti (05/2006, Test Woodstains). Bu, ahşap boyamızın kalitesinin tanınmış, geleneksel üreticilerinkinden bile daha yüksek olduğunu onaylar. 

AURO ürünlerinin fiyat seviyesi nasıl?

Boyalı yüzeyin metrekare başına fiyatı göz önüne alındığında, AURO boyaları karşılaştırılabilir kalitedeki geleneksel ürünlerden daha pahalı değil, hatta bazen daha ucuz. Ancak değerli doğal hammaddelerin (ucuz petrokimya ürünleri yerine) ve daha küçük üretim miktarlarının bir bedeli vardır.

İpucu: Fiyatları karşılaştırırken yalnızca litre başına fiyatı değil, her zaman ürünün kapsamını da göz önünde bulundurun. 

AURO boyaları karıştırılarak tüm RAL veya NCS renkleri elde edilebilir mi?

Bu renk tonlarından çok sayıda ulaşılabilir; Özel renk tonlarının karıştırılmasını ekstra bir hizmet olarak sunuyoruz (küçük bir ücret karşılığında). Bununla birlikte, sinyal sarısı veya yüksek kırmızı gibi bazı renklere sentetik bileşenler olmadan ulaşılamaz. Felsefemize uygun olarak sadece mineral veya bitki bazlı pigmentlerle hazırlanabilen renk tonları sunuyoruz. 

AURO boyaları kokusuz mudur?

Doğal maddelerden yapılmış boyalar bile tamamen kokusuz değildir. Örneğin çözücü veya cilt oluşumuna karşı koruyucu olarak eklenen uçucu yağlar yoğun bir kokuya sahiptir. Birçok müşteri bu ayırt edici taze kokuya bayılır; diğerleri buna karşı daha hassastır. Bu nedenle doğal ürünlerle boyama yapılırken dahi uygulama sırasında ve sonrasında yeterli havalandırma sağlanmalıdır!

İpucu: Hafif kokulu boyalar istiyorsanız, AURO-Aqua ürün yelpazesini tercih edin. Bu ürünler %100 solvent içermez. 

ben veganım Hangi AURO ürünleri benim için uygundur?

AURO ürünlerinin çoğunluğu bitki ve minerallere dayanmaktadır. Bazı ürünler hayvansal kaynaklı bileşenler içerir. Bunlara balmumu, kazein, laktik asit, şelak ve kokenil dahildir. Tüm vegan ürünler, web sitemizin ürün bilgileri bölümünde “vegan” simgesi ile işaretlenmiştir, böylece bunları kolayca tanımlayabilirsiniz. 

AURO Aqua ürünleri ile “Blue Angel” işareti ile işaretlenmiş ürünler arasındaki fark nedir?

"Blue Angel" veya diğer suyla inceltilebilen ürünlerin aksine, AURO Aqua boyaları, doğal reçineler ve yağlar (sentetik bağlayıcılar yerine) bazlı bir bağlayıcı içerir, solvent, koruyucu madde ve glikol içermez. AURO, sentetik ve koruyucu içermeyen solventsiz, suyla seyreltilebilir ürünlerin tek üreticisidir. 

AURO'nun neden birkaç ürünü işaretlemesi gerekiyor, örneğin Sert yağ no. 126, özellikle oyuncaklar üzerinde kullanıma uygun olarak nitelendirilen ekolojik bir ürün olmasına rağmen “çevre için tehlikeli” tehlike sembolü ile. Tehlike sembolü bir uyarı notu anlamına gelir ve sırasıyla Güvenlik Bilgi Formunda
etikette ayrıntılı olarak açıklanmıştır . "Çevre için tehlikeli" bu durumda "suda yaşayan organizmalar için toksik" anlamına gelir. Basit bir ifadeyle bu, ürünün suda yaşayan organizmalar, örneğin balıklar veya algler için toksik olduğu için hiçbir şekilde su kütlelerine veya kanalizasyona karışmaması gerektiği anlamına gelir. Bu ayrıca Güvenlik Bilgi Formunda (SDS) "Bölüm 2: Tehlike Tanımlamaları" altında açıklanmıştır. Bu bilgi etikette „Tehlike“ veya Dikkat altında bulunur.

Aynısı diğer tüm tehlike sembolleri için de geçerlidir . Her zaman sırasıyla şu anda geçerli olan H(azard) ve P(recautionary) ifadeleriyle karşılık gelen R(isk) ve S(afety) cümleleri ile birlikte görülmeleri gerekir.

SDS , belirli, belirlenmiş bir konsantrasyon sınırı aşıldığında hangi malzemelerin işaretlemeye yol açtığını bildirir. Tehlikeli maddeler "Bölüm 3: Bileşimi/İçindekiler Hakkında Bilgi" altında listelenmiştir.

Tek tehlikeli maddeler ve potansiyel bir işaretleme için bunların sınır değerleri, örneğin REACH (Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması) gibi kimyasallara ilişkin ulusal, Avrupa ve uluslararası mevzuata tabidir. Ek olarak, nakliye
için talimatlar vardır.kimyasallar. 1 Haziran 2015'ten bu yana, bunlar GHS (Globally Harmonized System of Classification, Labelling and Packaging of Chemicals) temelinde tek tip ve dünya çapında düzenlenmektedir. 

EN 71 pt'ye göre testler . 3 ve DIN 53160 (oyuncak normu) bir üründe bulunan ağır metallerin analizi (EN 71 pt.3) ve ter ve tükürük direnci testleri (DIN 53160) ile yapılmaktadır. Bu muayeneler, kimyasallar veya GHS mevzuatına göre yapılan sınıflandırmalardan tamamen bağımsızdır.

Satın Alma ve Teknik Danışmanlık

AURO ürünlerini yurt dışında nereden satın alabilirim?

AURO ürünleri dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur. Dağıtımımız profesyonel yerel ithalatçılara dayanmaktadır. Uygun bir satış ağının (perakende mağazaları veya çevrimiçi aracılığıyla) yanı sıra kendi alanlarında hizmet ve ürünler hakkında yerel dilinizde profesyonel tavsiye sağlarlar.

AURO ürünleriyle ilgileniyorsanız, lütfen ülkenizdeki AURO dağıtım ortaklarıyla iletişime geçin. Bunları genel bakış haritamızda bulacaksınız. 

Bölgemdeki AURO mağazasında ürünüm stokta yoksa ne yapabilirim?

Lütfen ülkenizdeki AURO ithalatçısı ile iletişime geçin. Yerel dağıtımdan sorumludur ve ürünlerin mevcudiyetini sağlar. 

AURO ürünleri hakkında tavsiye almak için kime başvurabilirim?

Ülkenizdeki profesyonel mağazalar ve/veya ithalatçı, ürünlerimizle ilgili her türlü tavsiyeyi almak için ilk adrestir. Sorularınızı yanıtlamak için sabırsızlanıyorlar.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

AURO'nun kurumsal kültürü için sürdürülebilirliğin önemi nedir?
AURO için sürdürülebilir eylem ve çevre koruma geçici bir heves değildir - 30 yıldan beri değişmeyen kurumsal kültürümüzdür. Çevre Beyanımızdaki çevre politikamız, sosyal sorumluluk ve çevre yönetimi ile ilgili rakamları ve gerçekleri okuyun . Enerji ve hammadde verilerinin yanı sıra şirket tarihi, yapısı ve üretim tesisi hakkında da ilginç bilgiler içeriyor.


AURO tedarikçileri tarafından hangi sosyal standartlar karşılanıyor?
Hammaddelerimizin bir kısmı egzotik çiftliklerden geliyor. Bu nedenle, tüm tedarikçilerimizden Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre sosyal standartlar hakkında bir beyanname imzalamalarını istiyoruz. Çocuk işçiliği, adil maaş, uygun çalışma koşullarının yanı sıra örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşmeyi içerir. 

AURO ne tür projelerde yer alıyor?

AURO sosyal sorumluluk üstlenir ve sayısız projede yer alır. Bunlar bazı örnekler:

- NABU ile işbirliği

Doğa ve Biyoçeşitliliği Koruma Birliği (NABU) sektörler arası yeni bir ağ oluşturdu. Almanya'daki önde gelen orta ölçekli şirketler ve kuruluşlarla birlikte NABU, AURO tarafından aktif olarak desteklenen bir kurumsal girişim kurdu. Çevreyi korumaya yönelik projelere sponsor oluyoruz, örneğin leyleklerin uçuş rotaları üzerine araştırmalar. AURO'nun kurucusu Dr. Hermann Fischer, 2009'dan beri NABU'nun Yönlendirme Komitesinin bir üyesi olarak kişisel olarak çalışmaktadır.

- BAUM eV

AURO, Çevreye Duyarlı Yönetim için Alman Çalışma Komitesi'nin (BAUM) aktif bir üyesidir . Çalışma komitesi ekonomik, ekolojik ve sosyal konuları başarıyla bir araya getirir. BAUM, 550 üyesi ile iş dünyasının Avrupa'daki en büyük çevre girişimidir. Çeşitli tanınmış şirketlerin yanı sıra dernekler ve kurumlar da destekleyici üyelerdir ve sürdürülebilir şirket yönetimi için BAUM'un etik kurallarını kabul ederler. 

AURO iklim koruması için aktif olarak ne yapıyor?

Yenilenebilir hammaddeler kullanan AURO, uzun yıllardan beri aktif iklim korumasının öncüsüdür: bitki kaynaklı malzemeler kendiliğinden iklim nötrdür. Bitkiler, tüm canlı döngüleri boyunca, bozunmaları sırasında salınacakları kadar CO2 emer.

- CO2 nötr paket servisi ile teslimatlar

AURO, satış ortaklarına her gün çok sayıda koli gönderir. Lojistik sektörü önemli bir CO2 kirleticisi olduğundan, kargo göndericisi DPD sorumluluğu üstlenir ve tüm kolileri iklim açısından nötr bir şekilde teslim eder . "Ekleme" tarafında, DPD dahili önlemlerle CO2 emisyonlarını azaltır. Kaçınılmaz emisyonlar, “Tespit” tarafında harici projelerle dengelenir. Bu projelerin şeffaflığı sağlanmaktadır.

- Enerji

AURO, 2012'den beri ekolojik enerji satın almaktadır . Şirket çatısında bulunan güneş panelleri ile desteklenen AURO, sadece yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji ile çalışıyor.

Ürünlerin Depolanması

Su bazlı AURO ürünleri neden dondan korunmalı?

Suda inceltilebilen ürünler donabilir ve bu da genellikle emülsiyonu bozar. Ne yazık ki, bu tür ürünler artık kullanılamaz.

Hala iyi olup olmadığını kontrol edin: Uygulama sırasında boyanın normal işlenmesi mümkün mü ve boya normal süre içinde kuruyor mu, hiçbir şey olmadı. 

AURO kutularını ne kadar süre saklayabilirim?

Genel olarak, AURO ürünleri, serin, kuru ve donmayan bir yerde saklandıkları sürece "neredeyse sınırsız" bir raf ömrüne sahiptir. Uzun yıllara dayanan tecrübemize göre, neredeyse tüm müşterilerimiz ürünlerimizi çok uzun bir süre depoda kaldıktan sonra bile herhangi bir zorluk yaşamadan uygulayabildiler. Boyalar ve lekeler üzerinde raf ömrünün belirtilmesine ilişkin yasal bir zorunluluk yoktur. Sigortacımızla yaptığımız sözleşme gereği, etiketlerde depolama stabilitesini belirtiyoruz, ancak bunun ürünlerin gerçek kullanılabilirliği ile ilgisi yok. Verilen depolama kararlılığı satın alma tarihinden itibaren geçerlidir.

İşlenmemiş İçerikler

Hangi hammaddeler AURO ürünlerini içerir ve bu maddeler ayrıntılı olarak nelerdir?

Müşterilerimizin iyiliği için, AURO uzun yıllardan beri şeffaflığa özen göstermekte ve kullanılan tüm maddeleri web sitesindeki tam ürün beyanında, etiketlerde ve teknik veri sayfalarında beyan etmektedir.

Hammadde Rehberimiz , isimlerin arkasında tam olarak neyin saklandığı ve bu hammaddelerin nereden geldiği hakkında size daha fazla bilgi verecektir.

Hammadde Hikayelerinde size bazı seçilmiş bileşenler hakkında birçok ilginç ayrıntı anlatıyoruz.   

Titanyum dioksit nedir ve nerelerde kullanılır?

Titanyum dioksit, 100 yılı aşkın bir süredir üretilen, zehirli olmayan, tehlikeli olmayan beyaz bir pigmenttir. Mükemmel teknik ve örtücü özelliklerinden dolayı boya üretiminde kullanılmaktadır. Titanyum dioksit, doğal minerallerden (örneğin rutil) renkli ilgili malzemelerin ayrılması yoluyla elde edilir. Boyalarda kullanımının yanı sıra kozmetik veya diş macunu gibi birçok günlük ürünün bir bileşenidir. Titanyum dioksit de iç mekan hava kirleticilerini nötralize etmek için katalitik etkili, özel, ince moleküler yapıya ve geniş yüzeye sahip bir pigment olarak uyguluyoruz. 

Titanyum dioksite alternatif var mı?

İşlevsellik, kapsama alanı ve ışık direncinin yanı sıra teknik özellikler ile ilgili olarak, şu anda zehirli olmayan ve güvenli titanyum dioksite gerçek bir alternatif yoktur. Sadece boya sektöründe değil, dünya çapında çeşitli ürünlerin üretiminde kullanılan beyaz pigment olarak kabul edilmektedir.

Duvarlarınızı titanyum dioksit kullanmadan boyamak isterseniz, AURO size yine de yüksek kaliteli bir alternatif sunabilir. Bu durumda , saf kireç (kalsiyum hidroksit) ile üretilmiş AURO Chalk boya No. 326'yı kullanmanızı öneririz. 

Tiazoller nedir ve neden AURO tarafından kullanılırlar?

Tiazoller, kükürt ve azot içeren organik bileşiklerdir. Örneğin temizlik maddeleri, boyalar, kozmetikler gibi ürünlerin korunması için kullanılırlar.

AURO, ekolojik hammaddeleri seçerken her zaman mümkün olan en az tavizi verir. Bu sayede ürün yelpazemizin %92'sinde koruyucu madde kullanmamayı başardık. Ne yazık ki, birkaç ürün için koruyucu kullanmak kaçınılmazdır. Biyositlerle ilgili geçerli AB düzenlemeleri, birkaç yüz yıllık bir geçmişe sahip olmalarına rağmen doğal koruyucuların kullanımını kısıtlamaktadır. Tiazoller, AURO tarafından kullanılan tek sentetik malzemedir. Miktar minimumdur: ürüne bağlı olarak konsantrasyon %0,01 ila %0,02 arasındadır.

Bu ürünler bile AURO'nun felsefesine uygundur çünkü hala kendi türlerinin en ekolojik çözümleridir. Bununla birlikte, Ar-Ge departmanımız yüksek öncelikli olarak kompozisyonlarının iyileştirilmesi üzerinde çalışmaktadır. Genel olarak, şu anda geçerli olan ve gelecekte olması beklenen düzenlemelerin (AB, biyosit yönetmeliği vb.) şüphesiz hammadde seçimini giderek artıracağını belirtmek gerekir.

Emniyet

Kullanılmış bezler neden buruşmamalıdır?

Yeterli hava olmadan, kullanılmış bezlerdeki kuruyan yağlar kendiliğinden tutuşabilir ve alev alabilir. Bu nedenle, bezler her iş bittikten sonra yayılmalı ve havada kurumaya bırakılmalıdır. Tamamen kurumuş bezler evsel atıklarla birlikte atılabilir.  

Ahşap oyuncakların veya çocuk yataklarının kaplanmasında hangi ürün güvenle kullanılabilir? 

İlk üreticilerden biri olan AURO, tüm boyalarını kobaltsız üreterek oyuncak güvenliği için AB'nin EN 71-3 standardının değişen gerekliliklerini uygulamıştır. Bu şekilde kalitede bir sıçrama sağladık ve o zamana kadar yeri doldurulamaz olarak kabul edilen bir kurutma maddesi olan ve uzun süredir eleştirilen kobalta karşı bir çare geliştirdik.

Kobalt'ı yeni geliştirilmiş bir çözümle değiştirdikten sonra, hem EN 71-3 standardını hem de DIN 53160'ı karşılayan, ter ve tükürük geçirmez, yeni nesil geleceğe dayanıklı oyuncak kaplamalar sunuyoruz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

AURO nanoteknoloji kullanıyor mu?

Ürünlerimiz için nanoteknoloji kullanmıyoruz çünkü bu bizi endişelendiriyor. AURO şirket kurucusu Dr. Hermann Fischer'in bu konuda size daha fazla netlik kazandıran   teknik makalesini okuyun.

AURO'nun ahşap kaplamaları mavi lekeye karşı koruma içeriyor mu?

AURO'nun ahşap kaplamaları mavi leke koruması içermez. AB düzenlemeleri, yalnızca birkaç mantar ilacının mavi leke koruması olarak kabul edilmesine izin vermektedir. Ancak bu mantar öldürücülerin zehirli veya sağlığa zararlı olduğu kabul edilmektedir. Bu maddeler, AURO'nun ham maddelerle ilgili katı gereksinimlerine uymamaktadır. Kullanımları, ekolojik ve toksikolojik açıdan endişe uyandırmaktadır. Ek olarak, inşaat işlerinde mavi leke korumasının yapısal ihtiyacı genel olarak sorgulanabilir ve endüstride tartışmaya tabidir.    

AURO ürünlerinin toksik olmadığını doğrulayan bilinen herhangi bir rapor var mı?

AURO'nun ürünleri bitki kaynaklı ve mineral hammaddelere dayalıdır ve yüksek ekolojik ve teknik kaliteyi temsil eder. Talimatlarımıza göre kullanılırlar, uygulama sırasında toksik değildirler. Ancak bunlar, örneğin tüketime uygun olmayan veya tavsiye edilmeyen diğer kullanım şekillerine sahip teknik ürünlerdir. Bu nedenle tüm teknik ürünlerde olduğu gibi makul özen gösterilmeli ve gerekirse kişisel korunma önlemleri alınmalıdır.

Ek olarak, web sitemizdeki ürün açıklamalarında birçok sertifika, insan toksikolojik değerlendirmesi (örn. VOC içeriği) ve teknik belgeler bulacaksınız.  

AURO ürünlerinin pH değeri nedir?

Kural olarak, AURO ürünlerinin pH değeri nötre yakındır. Bazı ürünler, bileşimlerinden dolayı çok yüksek veya kanuni bir pH değerine sahipse (örn. odun külleri veya kireç ürünleri), bunu geçerli düzenlemelere göre açıkça belirtiyoruz. Bu bilgileri etiketlerde ve teknik veri sayfalarında bulabilirsiniz. Burada ayrıca uygulama için önerilen güvenlik ve koruma önlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Hangi AURO ürünleri AB'nin biyosit düzenlemesine tabidir?

Küf önleyici ürünlerimizde kayıt gerektiren biyositler kullanılmaktadır: 412 No'lu Küf Giderici , 413 No'lu Kalıp Durdurucu ve 327 No'lu Küf Önleyici boya . Her üç ürün de, Alman Federal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü'nde (BAuA) biyosit içerdiğinden AB'de kullanım için kayıtlıdır. Biyosit kaydına ilişkin belgeler, “Sertifikalar” altındaki ürün bilgilerinin altında çevrimiçi olarak mevcuttur (yukarıdaki ürün adındaki bağlantıya tıklayın).

Küf Önleyici Ürünlerin Uygulanması

Küf giderici varsa neden Küf durdurucuya ihtiyacım var? Küf giderici yeterince iyi değil mi?

Kaynağı tespit edilmiş ve çıkarılmış küf lekeleriniz varsa, sadece Mold eliminator uygulaması yeterlidir. Çift koruma istiyorsanız, ekstra güvenlik için Küf Durdurucu spreyi kullanabilirsiniz.

Küfün nedeni bulunamamış ve ortadan kaldırılmamışsa, her türlü küf önleyici ürün sadece geçici olarak yardımcı olacaktır. Bu durumda bir uzmana danışmanızı öneririz.

Kalıp durdurucu spreyi kullandım ve şişede hala biraz kaldı. Nasıl elden çıkarırım?

Tüm kurutulmuş AURO ürünleri evsel atıklarla birlikte atılabilir. Bertaraf etmeden önce, tüm uçucu bileşenler buharlaşana kadar (buhar zehirli değildir) şişeyi açık bırakın. Tamamen boşaltılmış şişeler geri dönüştürülebilir.

Uygulama Catechu ve Dragon Kan Lekesi

Catechu ve Dragon kan lekeleri nelerdir ve bunları nasıl kullanırım?

Bu iki nüfuz eden leke, yüzeyine çözünmüş pigmentler uygulayarak ahşabın rengini değiştirir. Bu pigmentler ahşabın içine sızar (nüfuz eder) ve ahşabın türüne bağlı olarak görünümünü az ya da çok görünür şekilde değiştirir. 

Pigment ahşabın yumuşak elemanlarına nüfuz ederse, buna pozitif leke (Catechu lekesi) denir. Sert elementlere nüfuz ederse, negatif bir lekeden (Ejderha Kanı lekesi) bahsediyoruz. İlk durumda, orijinal ahşap damarı değişmeden kalır; negatif bir leke ile tane resmi terstir. Çözücüler ile ilgili bir başka sınıflandırma daha yapılmıştır: Su ile inceltilebilen ve alkol ile seyreltilebilen ahşap boyaları vardır. AURO'nun Dragon kan lekesi alkolde, Catechu lekesi suda seyreltilebilir.

Ahşap ideal olarak ham, işlenmemiş ve çivi veya vida gibi metal parçalardan arındırılmış olmalıdır. Eski kaplamalar çıkarılmalıdır. 

İki nüfuz eden leke ile ne tür ahşap işlenebilir?

Hem sert hem de yumuşak ahşap işlenebilir; en iyi sonuçlara yumuşak ağaçta ulaşılır.

Uygulama için hangi araçlara ihtiyacım var?

Lekeyi şişeden uygun bir kaba boşaltın. Lekeye bir fırça veya sünger batırın ve ahşaba uygulayın.

Uygulama sırasında daha kolay bir kullanım için ahşabı ılık suya batırılmış süngerle ıslatın ve boyamadan önce kurumaya bırakın. Gerekirse, sulama sırasında kabarmış olabilecek ağaç liflerini düzeltmek için, sulama ile boyama arasında zımpara kağıdı ile ince bir zımpara yapılması önerilebilir.

Bu lekeler döşeme için uygun mu?

Genel olarak mümkündür, ancak zaman ve para tüketir, çünkü nüfuz eden lekeleri kullandıktan sonra zemin yüzeyinin hala koruyucu bir tabaka ile kaplanması gerekir. 

Bu lekelere maruz kalan ahşabı kirlenmekten nasıl korurum?

Nüfuz eden bir leke ile işlem görmüş yüzeylerin mutlaka ilave bir koruma tabakası uygulanarak hasardan korunması gereklidir. Seçilen ürüne bağlı olarak yüzey rengi tekrar değişecektir (ahşap damar resmi daha yoğun olacaktır). AURO Catechu lekesi daha sonra yağlar, mumlar veya boyalarla işlenebilir; AURO Dragon boyası ile boyanmış ahşap, şeffaf bir boya ile korunmalıdır. Nüfuz eden leke alt tabakaya sızar ve yüzeyde soyulabilecek hiçbir tabaka oluşturmaz; küçük hasarlar yeniden boyanabilir. 

Uygulama Ahşap Boyaları ve Lekeleri

Ahşap bir kum havuzunu boyamak için en iyi boya hangisidir ?

Bizim önerimiz Aqua Woodstain No. 160'dır . Solvent içermez ve AB'nin çocuk oyuncakları standartlarını karşılar . Malları ve hizmetleri tarafsız bir şekilde araştırmak ve karşılaştırmakla ilgilenen bir Alman tüketici kuruluşu ve vakfı olan Stiftung Warentest, AURO Woodstain No. 160 "test kazananı" (05/2006, Test Woodstains) duyurdu. Leke çeşitli güzel renklerde mevcuttur ve kum, nem ve mekanik aşınma kaplamayı tahrip ettiğinde tekrar boyanması kolaydır.

Kapımı boyamak için kullandığım ahşap boyasının rengi artık AURO ürün listesinde yok. Bu renk tonunu kendi başıma nasıl karıştırırım?

Çeşitlerden kaldırılan renk tonlarının kendin yap formülasyonlarını sitemizde yayınlıyoruz.

2011 ve 2013'te durdurulan ahşap lekesi renk tonları formülasyonları

Boyaların üretimi durdurulan kahverengi tonlarının formülasyonları no. 250/260 renk şemasında 

İsveç kırmızı boyasını sonbaharın sonlarında da uygulayabilir miyim?

Dış ortam sıcaklığına bağlıdır – en az 10 °C olması gerekir. İsveç kırmızı boyasını bu sıcaklık seviyesinin altında uygularsanız kuruma süresi oldukça uzun olacaktır. Don olursa ve ıslak boya donarsa, soyulabilir.

İpucu: Donma riski varsa, yeni boyanmış cephenizi bir örtü ile koruyun.

Uygulama Yağları ve Mumlar

"Fazla malzeme" nedir ve neden zamanında çıkarmam gerekiyor?

Fazla malzeme, uygulamadan sonra ahşaba ıslanmayan yağdır (veya emprenye). Bu fazla malzeme, 15 dakika içerisinde tüy bırakmayan bir bez veya kağıt havlu ile çıkarılmalıdır. Bu önemli bilgi etiket üzerinde yer alsa da en sık yapılan uygulama hatalarından biridir.

Çimento karoları yağlamak için ne kullanabilirim?

Tavsiyemiz 114 No'lu Klinker yağıdır. Klinker, taş ve Cotto-fayansların yanı sıra çimento karolar için de uygundur.

Uygulama Temizlik Ürünleri

Mumlu parke zemini nasıl temizlerim?

Bakım temizliği için evrensel Zemin temizleyici No. 427'yi öneriyoruz . Ek olarak, ekstra bakım için zaman zaman parkenize 661 numaralı Ahşap zemin temizleme ve bakım uygulamamız yapılmalıdır. Bu ürün hafif ağda ve antistatik etkiye sahiptir.


Pencere temizliği için herhangi bir deterjan sunuyor musunuz?

473 No'lu Bulaşık Deterjanımız , yağ çıkarma özelliği ve iyi temizleme gücü sayesinde pencere camlarının temizliği için son derece uygundur.

Uygulama Duvar Boyaları ve Sıvalar

Farklı AURO dispersiyon duvar boyaları birbirleriyle nasıl karşılaştırılır?

Standart kaliteli ürün Duvar boyası no. 321 en çok satılan dispersiyon boyamızdır. Bu gruptaki en üst düzey ürün Plantodecor Premium duvar boyası no. Örtme gücü, beyazlık derecesi veya yıkanabilirlik söz konusu olduğunda en iyi notu alan 524.
Duvar boyaları hayır. 320, 321 ve 524 nolu Full-tone renklendirme renkleri ile karıştırılabilir. Her oranda 330. Yüksek Dereceli Silikat boyanın kalitesi no. 303 , Plantodecor boyasınınkiyle karşılaştırılabilir. Ayrıca silikat ile kombinasyonundan dolayı koruyucu içermez. Silikat boya aynı zamandaTam gölge renklendirme renkleri no. 330 , ancak yalnızca %10'a kadar. Replebin® teknolojisi sayesinde, AgBB değerlendirme şemasına göre tüm dispersiyon duvar boyaları düşük emisyona sahiptir ve neredeyse tüm iç duvar ve tavanlarda kullanıma uygundur.

 

AURO'nun farklı kireç bazlı duvar boyaları birbirleriyle nasıl karşılaştırılır?

Tebeşir boya numarası 326 titanyum dioksit beyaz pigmenti içermez ve bu nedenle glazür etkisine sahiptir, yani ıslak halde örtmez. Boya ancak kuruduktan sonra tam örtme gücüne ulaşır.
Yüksek Dereceli Kireç boya no. 344 zaten ıslak durumda iyi örtüyor. En çok satan kireç boyamızdır.
Kalıp önleyici boya no. 327 küf oluşumunu önleyen özel kireç esaslı bir boyadır. AB biyosit yönetmeliğine göre yetkilendirilmiştir.
Airfresh duvar boyası no. 328 , oda havasındaki hoş olmayan kokuları emen ve hatta ortadan kaldıran, fotokatalitik olarak aktif bir kireç boyadır.

Tüm kireç bazlı boyalar, Kireç renklendirme tabanı no. 350 _
Ortak özellikleri, yüksek alkalinite, kokuları emme ve küf oluşumunu önleme yeteneğidir.

 

Dispersiyon duvar boyaları ve kireç boyalar üst üste kısıtlama olmaksızın boyanabilir mi?

Genel olarak sistem içerisinde kalınması yani kireç boyanın üzerine kireç boya ile kaplanması ve dispersiyon ile dispersiyon yapılması tavsiye edilir.
Yüksek alkalilikleri nedeniyle, kireç boyalar yalnızca sınırlı bir ölçüde ve ön testlerden sonra mevcut dispersiyon boya katlarının üzerini kaplamak için kullanılabilir. Aksi takdirde ıhlamur boya ile eski dispersiyon arasında istenmeyen etkileşimler meydana gelebilir.
Eski, bozulmamış mineral boya katları hem dispersiyon hem de kireç boya ile kaplanabilir.

 

Hangi astar hangi substrat için uygundur?

No.lu Alçı Astar kullanılmasını tavsiye ederiz . 301 , dispersiyon veya kireç boya ile boyanacak güçlü veya düzensiz emici yüzeyler için.

Grip coat, iyi hayır. 505 , daha sonra dispersiyon boya ile boyanacak, zayıf emici ve düzensiz yüzeyler için uygundur.
Grip kaplama, granül no. 506 , rulo ve fırça sıvaları veya fiber sıva ile tasarlanacak veya daha sonra kireç boya ile boyanacak, zayıf emici ve düzensiz yüzeyler için uygundur.

 

Kil sıvalı duvarlarda hangi boyayı kullanabilirim?

321 numaralı Duvar boyasını beyaz veya 330 numaralı Tam tonlu renklendirme ile renklendirilmiş olarak kullanmanızı öneririz . 344 numaralı yüksek kaliteli kireç boyayı beyaz veya 350 numaralı kireç renklendirme tabanı ile renkli olarak da kullanabilirsiniz .

Test

Form Gönderimi

Tamam

BAYİMİZ OLMAK İSTER MİSİNİZ?

TOP