HAMMADDE BİLGİLERİ

Kullandığımız bazı hammaddelerle ilgili size ilginç bilgiler vermek istiyoruz. Bunları biliyor muydunuz?

Carnauba Cilası

Sert ve su tutmayan Carnauba cilasının Brezilya kökenli bir palmiye türünden elde edildiğini ? Yüksek boylu palmiyelerin yaprakları toplanır (bu işlem palmiyeye zarar vermez yaprakları tekrar büyür), sıcak suda kaynatılır, süzülür ve fiziki ağartma yolu ile yağı alınır. Sertliği sayesinde tüm AURO-Cilalarının fiziki dayanıklılığını güçlendirir.

Cochenille

Cochenille Meksika ve Kanarya adalarında bulunan kaktüslerin üzerinde yaşayan böceklerin yine kaktüs üzerine bırakmış oldukları kırmızı bir renk verici madde olduğunu ? Karmin tarih boyunca geleneksel olarak kumaş boyamada, makyaj yapmakta kullanıldığı gibi boya işlerinde de kullanılmaktaydı. Önceleri genç kızlar kullanmasın diye ,“Rujlar böceklerden yapılır „ diye korkutulurmuş. Kırmızı ile violet rengi arasında olan bu renk tonu yani Karmin aynı zamanda gıda boyası olarakta kullanılmaktadır. Örneğin kendi adı ile anılan bir likörde kullanılır. AURO duvar cilalarındaki mavimsi – kırmızı tonunu tamamlamak için Cochenille kullanmaktadır. AURO’nun diğer bir ürünü olan Paskalya yumurtası boyasında da bu madde kullanılmaktadır.

Hintyağı

Hintyağı, subtropik bölgede yetişen ve „ Mucize Ağaç“ ta denilen hint bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Bir kaç ay içersinde beş metreye kadar büyüyebilen, kırmızımsı ve hafif dikenli meyvelerinin içinde kuru fasulye şeklindeki tohumlarının bulunan bir bitkidir. Şeffaf ve hafiften sarımsı olan hintyağı toumlardan çıkarılmaktadır. Hintyağı’nın bulunduğu tohum kabuğunun zehirli olmasına karşın Hintyağı zehirsiz bir maddedir. Kabukta bulunan zehir presleme sonucu çıkmaz, tohum kabuğunda kalan bu zehir daha sonra artıklarla imha edilir. Yapılan ısıl işlemlerden sonra kazanılan Hintyağı AURO’nun üretmiş olduğu bakım ve temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Titandioxid

Titandioxid ise çok zehirsiz ve çok iyi kapama özelliği sayesinde boya ve cilalarda kullanılan beyaz pigment olarak kullanılır. Katalizatör etkisi sayesinde geniş yüzeylerdeki uygulamalarda çok sık kullanılmaktadır. Bunun haricinde Titandioxid kimyasal olarak sabit olduğundan E171 kodlu olarak gıda katkısı olarakta kullanılmakta. Örneğin; Diş macunlarında, sakız ürünlerinde, öksürük şekerlerinde ve aynı zamanda kzmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Kısmı olarak yağlı boya uygulamalarında da kullanılmaktadır. Teknik alanlarda ise boya ve cilalarda olduğu gibi tekstil ürünlerinde, kağıt sanayinde UV-Işınları koruması ile güneş kremlerinde ve hapların beyazlatılması için eczacılık alanında kullanılmaktadır.

Bezir Yağı

Sıcak ve soğuk pres sonucu keten tohumundan elde edilen bezir yağı işletmemizin kendi bölgesinde yetişen ve tarafımızdan kontrol edilen organik tarım sonucu elde edilir. Bünyesinde doymamış yağ asitleri sebebi ile yağlıboya katkısı olarak kullanılmaktadır. Bu özelliği sayesinde yağlara elastikiyet ve akıcılık sağlamaktadır. Bezir yağı saman benzeri bir baharatlı kokuya sahiptir. Bezir yağı yağlı boyalar için, haşhaş ve ceviz yağından daha önemli bir yağ katkısıdır. Bezir yağı tarihte ilk olarak 8. Yüzyılda yapılan yağlıboya çalışmalarında kullanılmıştır.

Navigation
Close

My Cart

Close

Categories